Tipy na výlet

Hrad Bítov Na skalním ostrohu, obtékaném ze tří stran řekou Želetavkou, stojí jeden z nejstarších hradů naší země, který od 11. století chránil jižní hranici českého státu. Bítov, který se dnes zrcadlí ve vodách Vranovské přehrady a majestátně se tyčí nad zátokou Chmelnice a Horky, byl několikrát přestavován, naposled během 19. století. Velkým návštěvnickým magnetem je legendární zbrojnice. Arzenál vzácných zbraní představuje nejvzácnější hradní zbrojnici v tuzemsku. Bizarní kouzlo Bítova dotváří početné sbírky vycpaných zvířat. Nejvyhledávanější je kolekce padesáti vycpaných psů nejrůznějších ras, největší toho druhu na světě vůbec, zapsaná v Guinessově knize rekordů. Rodiny s dětmi ocení rovněž expozici hradních, lesních a vodních strašidel ve sklepení hradního pivovaru. Turistickou nabídku doplňuje proslavená vinotéka. Dalším velkým lákadlem hradu, a to především pro ty nejmenší návštěvníky a milovníky zvířat, je hradní zoologická zahrada, kde se nachází velké množství dravých ptáků a drobných savců a jsou zde i ukázky výcviku dravých ptáků.

Vranov nad Dyjí   Přímo ve Vranově nad Dyjí můžete navštívit stejnojmenný zámek. Předchůdcem vranovského zámku byl hrad, který vznikl pravděpodobně v 11. století a představoval důležitou součást podyjské obranné soustavy. Na stejném místě bylo koncem 17. století vybudováno nádherné barokní sídlo. Dominantou zámeckého areálu je vedle kaple Nejsvětější Trojice zejména umělecky mimořádně hodnotný Sál předků. Součástí areálu je terasa s výhledem do údolí i na městečko v podhradí. Návštěvníci zde mohou obdivovat bohatě zařízené zámecké interiéry, místnosti zdobené štukovými dekoracemi a nástěnnými malbami. Nabídku zámeckých kratochvílí doplňuje vinotéka a park, pozoruhodný svým umístěním na strmých svazích.

Zřícenina hradu Cornštejn   Skála hněvu – tak by se dal přeložit název zříceniny na úzkém skalnatém ostrohu nad Vranovskou přehradou, z níž se návštěvníkům otvírají působivé výhledy do okolí, především do zátoky Chmelnice. Cornštejn byl vybudován v první polovině 14. století coby královská pevnost. Koncem 16. Století začal neobydlený hrad chátrat a již roku 1612 se uvádí jako pustý. V sedmdesátých letech 20. Století byla zřícenina rekonstruována a je zpřístupněna veřejnosti.

Zřícenina hradu Frejštejn   Zřejmě nejméně navštěvovaný z někdejších šlechtických sídel v okolí Vranovské přehrady je Frejštejn, romantická zřícenina nad obcí Podhradí nad Dyjí. Historie hradu je plná loupežných lapků.

Zámek v Uherčicích   Nejstarší renesanční část, arkádové nádvoří i velkorysá barokní, klasicistně upravená křídla připomínaly ještě nedávno spíš zříceninu. V současnosti Uherčice prochází celkovou obnovou, kdy se při dodržování nutných bezpečnostních opatření postupně zpřístupňují jednotlivé části objektu.

Muzeum motocyklů Lesná – největší muzeum motocyklů v ČR s restaurací. Historické motocykly, vlastní renovační dílna, renovace motocyklů a automobilů – pořádají se zde i setkání sběratelů historických vozidel.

Veterán Tatra muzeum Bítov – výstava vozidel Tatra vyrobených v letech 1924 – 1999, vojenská technika a jiné značky, cca 50 exponátů.

Muzeum jízdních kol – nachází se v RETZU v Rakousku, na ploše cca 250 m2 je vystaveno na 90 historických jízdních kol.

Hardegg: město v severním Rakousku na hranicích s Českou republikou v Dolním Rakousku v údolí hraniční Dyje. První zmínky o zdejším hradě v roce 1140, v roce 1425 byl dobyt husity. Hradní muzeum věnováno památce mexického císaře Maxmiliána Habsburského. Pěší a cyklistický přechod do ČR (národní park Podyjí) atd.

Seznam